Bezpečnost je pro nás prvořadá. Aktivně sledujeme situaci ohledně koronaviru (COVID-19) a přijímáme opatření, která si můžete přečíst ZDE.

Odpovídáme každému do 72 hodin!

Článek
13. September 2019

Operátor výrobní linky – co dělá a kolik vydělá?

praca-v-nitre

Značnou část našich pracovních nabídek tvoří inzeráty s poměrně všeobecným označením – operátor výroby. Co takový člověk dělá? Jakou má pracovní dobu? A kolik si vlastně dokáže vydělat? Odpovědi (nejen) na tyto otázky se dozvíte přímo v textu.

Co zahrnuje práce ve výrobě?

Nejedná se o žádnou vědu. Jde o souhrn činností, které vedou ke kompletaci výrobku za použití různých přístrojů a zařízení. To všechno se děje při neustálém dodržování technologických postupů, výkresů a bezpečnostních směrnic.

Pojďme se ale bavit konkrétně. Běžnou náplní práce operátora bývá:

 • montáž a kompletace výrobků (autosoučástek, elektroniky, kabelových svazků apod.)
 • obsluha automatických a poloautomatických přístrojů (různé linky, ohýbačky apod.)
 • manuální i vizuální kontrola kvality a funkčnosti hotových produktů
 • balení zkompletovaných výrobků a zabezpečení proti poškození, štítkování
 • ukládání do palet a další manipulace s materiálem a zbožím, příprava na expedici
 • zapisování a aktualizace údajů pomocí skeneru, resp. podle pokynů nadřízeného
 • pravidelná údržba a oprava drobných poruch, hlášení odpovědným osobám
 • dodržování předpisů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

Konkrétní povinnosti jsou zakotvené v pracovní smlouvě. Mohou se lišit od provozu k provozu, ale ve všeobecnosti zahrnují to, co jsme uvedli výše.

Jakou pracovní dobu a plat má operátor výroby?

Operátor výroby by měl být manuálně zručný a mít dobrý zrak. Obvykle nejde o fyzicky náročnou práci, ale najdou se i výjimky. Není to práce jen pro muže, společnosti často hledají do provozu i ženy, případně páry.

Ve výrobě se pracuje na směny. Jejich počet si určuje každý zaměstnavatel podle aktuálních potřeb a kapacit. Nejčastěji se setkáváme s dvousměnnými (po dobu 12 hodin, denní a noční směna, většinou od šesté do šesté) a třísměnnými provozy (po dobu 8 hodin, ranní, odpolední, noční), výjimkou však nejsou ani tzv. jednosměnky (8 hodin, nejčastěji od 06.00 do 15.00). Je potřeba brát na zřetel to, že směnnost se může měnit.

Přejděme k tomu podstatnému – ke mzdě.

Neexistuje jedna správná odpověď, ale statisticky platí, že průměrná základní složka na této pozici se pohybuje od 600 – 800 EUR. Je však důležité podotknout, že v jistých případech se formou různých příplatků (práce přes víkend, svátky, noční směna) a prémií (docházkový, případně výkonnostní bonus) člověk může dostat i nad 1 000 EUR v čistém. Hodně záleží na šikovnosti pracovníka a ochota pracovat nad rámec dohodnutého.

Věříme, že jste se v textu dozvěděli všechno podstatné. Prohlédněte si naše pracovní nabídky na pozici operátor výroby, obsazujeme je po celém Česku a Slovensku. Často nabízíme i benefity, mezi kterými nechybí:

 • ubytování zdarma
 • bezplatná doprava z a do práce
 • příspěvek na stravu
 • motivační bonusy
 • příplatky nad rámec zákona

Stačí si prohlédnout naše portfolio a určitě najdete něco, co vás zaujme.

Samozřejmě platí, že v případě jakýchkoli otázek (např. co se týká volných míst) nás můžete kontaktovat na telefonním čísle 800 400 499, případně na adrese info@manuvia.cz.

Těšíme se na případnou spolupráci.

Sdílet na Facebooku

Pokračujte ve čtení