Bezpečnost je pro nás prvořadá. Aktivně sledujeme situaci ohledně koronaviru (COVID-19) a přijímáme opatření, která si můžete přečíst ZDE.

Odpovídáme každému do 72 hodin!

Článek
3. October 2019

Testování před nástupem do práce – jak se na něj připravit a proč se ho nemusíte bát

Testování před prací

Je jen málo ověřených způsobů jak dokáže zaměstnavatel zjistit, jestli uchazeči o konkrétní pozici splňují všechna kritéria. Jednou z možností je testování před nástupem. Nenechejte se však vylekat, nečekají vás písemky z biologie a diktát na vybraná slova.

Při těchto testech se ověřuje vaše zručnost, postřeh, schopnost řešit jednoduché problémy a plnit instrukce. Nic složitého, i když malá příprava nikdy neuškodí.

Proč je testování důležité?

Tento proces je vzájemně prospěšný.

Na jedné straně zaměstnavatel dokáže zjistit, jestli jsou uchazeči vhodnými adepty na pracovní pozice, jestli dokáží zvládnout své povinnost, které se stanou jejich každodenním chlebem. Jde o standardní způsob sbírání údajů o schopnostech kandidátů.

Je to důležité i pro vás, jako uchazeče. Už při testování totiž zjistíte, jestli vám daná práce bude vyhovovat. Jestli si poradíte s činnostmi, které budete vykonávat. Jestli se vám vůbec tento typ práce líbí. Možná zjistíte, že to není to pravé řešení pro vás. Naštěstí je tady stále dost nabídek, ze kterých si můžete vybrat.

Kde a kdy testování probíhá?

Vždy před potenciálním nástupem do zaměstnání. Výsledky je důležité zjistit předem, jen tak totiž umí zaměstnavatel posoudit vhodnost kandidáta.

Co se týká místa, tak možnosti jsou dvě:

  • v prostorách potenciálního zaměstnavatele
  • v náhradních prostorách (zejména před vycestováním do zahraničí)

Téměř vždy jsou přítomní i naši zaměstnanci, kteří vám ochotně pomohou a zodpoví všechny otázky. Jsou však i případy, kdy testování probíhá v režii zaměstnavatele, takže nejlepší je být připravený na každou alternativu.

Výsledky dostanete krátko po skončení. Ještě v daný den tak víte, či jste uspěli a často můžete rovnou i podepsat pracovní smlouvu.

Jaké druhy testování existují?

Každý zaměstnavatel má jiná kritéria, vybíráme nejčastěji varianty:

  • jednoduchá matematika – uchazeč musí zvládnout lehké matematické operace, sčítání, odčítání, malou násobilku a podobně
  • hledání rozdílů – uchazeč musí v časovém limitu (např. 5 minut) najít co nejvíce rozdílů mezi dvěma obrázky, případně mezi dvěma slovy nebo čísly
  • párování – uchazeč musí najít stejné vzorce, případně texty, mezi množstvím ostatních
  • logické testy – uchazeč musí logicky doplnit následující číslo, případně znaky, v posloupnosti
  • skládání podle návodu – uchazeč dostane součástky (např. matice a šroubky, případně stavebnici) a musí v časovém limitu podle instrukcí, případně podle ukázky, zopakovat postup; například postavit stavebnici podle vzoru, smontovat něco jednoduchého a podobně
  • barevné cítění – uchazeč musí správně rozlišit a identifikovat tvary a znaky různých barev na odlišně zbarveném pozadí

Při testech tohoto typu se pozoruje zejména čas, v jakém si uchazeč s úkolem dokáže poradit, v některých případech i zručnost a přesnost.

Jak vidíte, doopravdy nejde o nic složitého. Pokud před testováním věnujete nějaký čas přípravě, nic vás nemůže překvapit. V případě otázek nás neváhejte kontaktovat na telefonní číslo 800 400 499, případně na adrese info@manuvia.cz

Držíme palce při vašem testování!

Sdílet na Facebooku

Pokračujte ve čtení